Metsävisan 2019 finalistit

Vuonna 2019 valtakunnalliseen finaaliin 23.-24.5. Helsinkiin kutsuttiin kilpailulomakkeiden perusteella 50 parasta koulun Metsävisa-voittajaa opettajansa kanssa. Finalistit on lueteltu postinumerojärjestyksessä.

Ida Lähdekorpi Ivalon yläaste 99800 Inari
Milka Kurkela Kittilän yläkoulu 99100 Kittilä
Anastasia Parfenova Hillatien koulu 98100 Kemijärvi
Erno Virtanen Posion Peruskoulu 97900 Posio
Silja Lauri Ounasvaaran peruskoulu 96400 Rovaniemi
Kaisa Kurtti Gumeruksen koulu 92320 Siikajoki
Viivi Räihä Kuulammen koulu 91800 Tyrnävä
Milla Klasila Valtarinkoulu 91100 Ii
Kasperi Kauppi Laanilan yläaste 90650 Oulu
Aino Aikio Oulun normaalikoulu 90570 Oulu
Ossi Lyttinen Linnakankaan koulu 90450 Kempele
Rasmus Niemelä Ylikylän koulu 90450 Kempele
Kalle Heiskanen Maikkulan yhtenäisperuskoulu 90240 Oulu
Sara Lantto Kastellin koulu 90220 Oulu
Niina Heikkinen Tenetin koulu 88610 Sotkamo
Emmi Väisänen Otanmäen koulu 88200 Kajaani
Elia Linna Salmen koulu 86800 Pyhäjärvi
Tapio Tölli Niva-Kaijan koulu 85500 Nivala
Jenni Ruokolainen Polvijärven yläaste 83700 Polvijärvi
Henna Lyytikäinen Liperin koulu 83100 Liperi
Vilja-Alina Ahokangas Lucina Hagmanin koulu 68300 Kokkola
Cecilia Store Hakalahden koulu 67700 Kokkola
Hilla Hautamäki Alajärven yläkoulu 62900 Alajärvi
Julia Mannila Seinäjoen yhteiskoulu 60100 Seinäjoki
Emmi Tella Ruokolahden koulu 56100 Ruokolahti
Sade Mäkelä Pappilansalmen koulu 49400 Hamina
Heini Haapkylä Huutjärvenkoulu 49210 Pyhtää
Inka Sutela Karhuvuoren koulu 48350 Kotka
Markus Saaranen Haapaniemen koulu 44500 Viitasaari
Janika Kyllönen Petäjäveden yläaste 41900 Petäjävesi
Niilo Vertainen Jyväskylän kristillinen koulu 40700 Jyväskylä
Milla Aaltonen Ikaalisten yhteiskoulu 39500 Ikaalinen
Pedro Ranta Pohjanlinnan koulu 38700 Kankaanpaa
Inkeri Ylivinkka Vesilahden yhtenäiskoulu 37470 Vesilahti
Sissi Intke Björneborgs svenska samskola 28400 Ulvila
Samuel Engblom Kimitonejdens skola 25700 Kimito
Mimosa Eerola Sysmän Yhtenäiskoulu 19700 Sysmä
Otto Hertsi Heinsuon koulu 15870 Hollola
Heli Korkeamäki Lahden yhteiskoulu 15560 Lahti
Venla Eerola Hämeenlinnan yhteiskoulu 13210 Hämeenlinna
Annamari Asell Lopen yläkoulu 12700 Loppi
Viivi Tasanko Karis svenska högstadium 10300 Karis
Sebastian Sundvall Askolan koulu 07560 Pukkila
Tuuli Gustafsson Sipoonjoen koulu 04130 Sipoo
Oliver Heinonen Espoon Kristillinen Koulu 02610 Uusimaa
Siru Taipalinen Nöykkiön koulu 02330 Espoo
Mikko Väisänen Tapiolan koulu 02100 Espoo
Elli Keronen Viherlaakson koulu 02070 Espoo
Aaro Alastalo Isoniittu 01800 Klaukkala
Taru Ovaska Vartiokylän yläasteen koulu 00910 Helsinki

Metsävisan pääjärjestäjät ovat Biologian ja maantieteen opettajien liitto BMOL ry ja Suomen Metsäyhdistys ry. Metsävisan mahdollistavat päärahoittaja Suomen Metsäsäätiö sekä Metsävisa-kummit Metsä Group, UPM, Stora Enso, Metsähallitus, OP ja Metsäteollisuus ry. Kesätyöpaikat tarjoaa Metsänomistajat – MTK ja metsänhoitoyhdistykset.