Yläkoululaisten metsätietämystä mittaavan Metsävisan voitto meni Helsinkiin

Metsävisan voittajakolmikko 2026 oli Espoon Järvenperän koulun Unto Holstila, Laajasalon peruskoulun Teemu Jakkula ja Keuruun yhteiskoulun yläkoulun Martta Lappalainen.
Metsävisan voittajakolmikko 2026 oli Espoon Järvenperän koulun Unto Holstila, Laajasalon peruskoulun Teemu Jakkula ja Keuruun yhteiskoulun yläkoulun Martta Lappalainen. Kuva: Vilma Issakainen

Jo 45. kerran järjestetyn Metsävisan kärkisijat menivät Helsinkiin, Keuruulle ja Espooseen. Metsätietokilpailuun on osallistunut kaikkiaan jo yli 1,2 miljoonaa koululaista.

Valtakunnallisen Metsävisan voitti Teemu Jakkula helsinkiläisestä Laajasalon peruskoulusta. Jo Metsävisan finaaliin pääsy oli osallistujille huippusuoritus. Finaalimatkalle kutsuttiin 50 koulunsa parhaiten menestynyttä nuorta 19 000 Metsävisan alkukilpailuun osallistuneen oppilaan joukosta. Finalistit olivat ympäri Suomea, pohjoisimmat Ranualta ja Kemijärveltä, eteläisimmät Raaseporista ja pääkaupunkiseudulta.

Tämän vuoden Metsävisan alkukilpailun teemoja olivat talousmetsien luonnonhoito ja puurakentaminen. Loppukilpailussa nuoret ratkoivat tehtäväradalla kilpailukysymyksiä, joihin löytyi vastauksia ympäröivästä metsäluonnosta.

Loppukilpailun lisäksi finaali on osallistujille ja heidän biologian ja maantiedon opettajilleen opintomatka metsäalalle. Tänä vuonna finaaliohjelmassa oli mm. vierailu Aalto-yliopiston biotuotteiden ja biotekniikan laitoksella sekä Aalto-yliopisto Juniorissa.

Kahdeksasluokkalaiset oululaisen Talvikankaan koulun Iines Viljamaa ja Liminganlahden koulun Reetta Seppälä olivat molemmat sitä mieltä, että finaalissa parasta oli Aalto-yliopistolla vierailu sekä uusien asioiden oppiminen.

”Aalto-yliopistolla oli todella mielenkiintoista nähdä esimerkiksi, miten puusta tehdään kangasta. Kannattaisi kyllä kehittää ja tehdä enemmän tuollaisia tuotteita, joita voitaisiin myydä kaikkialle maailmaan”, Seppälä sanoo.

Yläkoululaisten vastaukset tallentuivat finaalissa Metsävisan omaan sovellukseen. Kuva: Vilma Issakainen

”Metsäosaaminen on hyvä pohja tulevaisuuden työtehtäviin”

Metsävisan voittajat julkistettiin perjantaina 22.5. Stora Enson pääkonttorilla Katajanokan Laiturilla.

”On hienoa, että metsä ja metsäala kiinnostavat yläkoululaisia. Metsäosaaminen on hyvä pohja tulevaisuuden työtehtäviin. Toivottavasti mahdollisimman moni päätyy metsäalalle rakentamaan uusiutuvaa ja vastuullista tulevaisuutta, sillä alallamme tarvitaan monenlaista osaamista”, sanoi Stora Enson toimitusjohtaja Hans Sohlström.

”Metsävisa osoitti jälleen, kuinka paljon tietämystä ja kiinnostusta nuorilla on metsäasioista. Kisan on käynyt jo yli miljoona koululaista, ja on upeaa palkita jo 45. finaalin voittajat”, sanoo Suomen Metsäsäätiön toimitusjohtaja Martta Fredrikson.

Metsävisa on osa metsäalan ja koulujen pitkäaikaista yhteistyötä. Metsävisan järjestää Suomen Metsäyhdistys yhdessä Biologian ja maantieteen opettajien liiton BMOL ry:n kanssa. Päärahoittaja on Suomen Metsäsäätiö. Mukana järjestämässä ja loppukilpailun rasteilla on laaja joukko metsäalan toimijoita.

Metsävisaa tukee myös maa- ja metsätalousministeriö. Ministeri Sari Essayahin terveiset kilpailijoille korostivat metsien merkitystä tulevaisuudessa.

”Ehkä joku teistä on jo miettinyt, voisiko oma tulevaisuus löytyä metsien parista. Ja ehkä joku ei ole – mutta juuri tällaiset Metsävisan kaltaiset kokemukset voivat herättää sen ajatuksen”, kansliapäällikkö Pekka Pesonen välitti ministerin tervehdyksen. 

Metsävisan tulokset

Kolme ensimmäistä sijaa
1. Teemu Jakkula, Laajasalon peruskoulu, Helsinki
2. Martta Lappalainen, Keuruun yhteiskoulun yläkoulu, Keuruu
3. Unto Holstila, Järvenperän koulu, Espoo

Jaettu 4. sija (aakkostettuna)
4. Arvid Sorri, Tapiolan koulu, Espoo
4. Eemil Häkkinen, Mankkaan koulu, Espoo
4. Hannes Pohjonen, Yläkemijoen koulu, Rovaniemi
4. Helka Holappa, Kajaanin keskuskoulu, Kajaani
4. Pauli Paavola, Valkealan yhtenäiskoulu, Kouvola
4. Reetta Seppälä, Liminganlahden koulu, Liminka
4. Topi Alin, Säkylän yhteiskoulu, Säkylä

Jaettu 5. sija (aakkostettuna)
5. Aapo Antila, Vesilahden yhtenäiskoulu, Vesilahti
5. Aatto Vänttinen, Kuuhankaveden koulu, Hankasalmi
5. Adam Karlsson, Ekenäs högstadieskola, Raseborg
5. Alvar Kajander, Oulunkylän yhteiskoulu, Helsinki
5. Anna-Miina Haho, Kuulammen koulu, Tyrnävä
5. Anni Salo, Jyväskylän normaalikoulu, Jyväskylä
5. Anriina Lohi, Lopen yhtenäiskoulu, Loppi
5. Anton Kaisanlahti, Hillatien koulu, Kemijärvi
5. Bertta Lohi, Ranuan yhtenäiskoulu, Ranua
5. Ella Siitonen, Takahuhdin koulu, Tampere
5. Ellen Mattus, Tegengrenskolan, Vörå
5. Iines Viljamaa, Talvikankaan koulu, Oulu
5. Ilona Heikkilä, Pohjankartanon koulu, Oulu
5. Isabelle Lilja, Mikaelskolan, Raseborg
5. Jaakko Hämäläinen, Heinsuon koulu, Hämeenkoski
5. Jarkko Peltokorpi, Jussinpekan koulu, Sievi
5. Joona S. Tverin, Vartiokylän yläasteen koulu, Helsinki
5. Juho Seppälä, Kaurialan koulu, Hämeenlinna
5. Leo Friman, Kosken koulukeskus, Imatra
5. Lotta Huovinen, Lehtikankaan koulu, Kajaani
5. Lotta Perkkiö, Raumon koulu, Tornio
5. Manna Latvala, Vimpelin yhteiskoulu, Vimpeli
5. Meeri Taipale, Padasjoen yhtenäiskoulu, Padasjoki
5. Minea Strandström, Karis svenska högstadium, Raseborg
5. Minttu Malinen, Alavieskan yhtenäiskoulu, Alavieska
5. Nelli Koli, Vistan koulu, Paimio
5. Olivia Peltomäki, Pomarkun yhteiskoulu, Pomarkku
5. Rauno Nisula, Vehmaan koulu, Vehmaa
5. Rilla Tiirola, Linnakankaan koulu, Kempele
5. Risto Remes, Puustellin koulu, Pielavesi
5. Sara Autio, Nöykkiön koulu, Espoo
5. Taija Törmä, Pruukin yhtenäiskoulu, Seinäjoki
5. Taimi Vainio, Rantasalmen yhtenäiskoulu, Rantasalmi

Lisätietoa

Kirjoita kommentti

Suomen Metsäyhdistys ry
Yksityisyyden yleiskatsaus

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida asetuksiasi alla.